Достапни линкови

logo-print

Десетици војници убиени во Јемен


илустрација

илустрација

Десетици јеменски војници загинале во напади на воени бази во југот на земјата. Новинските агенции проценуваат дека загинале од 32 до 40 припадници на вооружените сили. Десетици се повредени, јавуваат медиумите. Руската „Ирар Тас“ јави дека 25 војници се во заложништво на милитантите, за кои се верува дека се припадници на јеменската гранка на терористичката Ал Каеда. Нападите се случија во близина на градот Зинјибар, град кој е под контрола на милитантите од Мај 2011 година.
XS
SM
MD
LG