Достапни линкови

logo-print

Предвремените избори во Израел во септември


Бенјамин Нетанјаху

Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека ќе побара распуштање на парламентот и ќе свика предвремени општи избори на 4 септември. Изјавата на премиерот следи по медиумските извештаи дека Нетанјаху ќе распише предвремени избори со цел да се сочува стабилнсота на владеачката коалиција за време на дебатите за буџетот и расправата по предлог законот со кој православните евреи се обврзуваат да служат војска. Нетанјаху дополни дека изборите нема да влијаат на одлуките во врска со иранската нуклеарна програма, за која Израел верува дека е наменета за производство на нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG