Достапни линкови

logo-print

Пад на грчката берза по изборите


Главниот индекс на берзата во Атина денеска за утрешното тргување се намали за повеќе од седум проценти, откако на вчерашните избори главните грчки партии не успеаја да освојат доволен број гласови за да состават коалициска влада.
Атинската берза забележа пад од 7,7 проценти на 636,67 поени, а индексот на грчките банки забележа пад од над 19 проценти и покрај малиот обем во тргувањето
XS
SM
MD
LG