Достапни линкови

logo-print

Светските лидери му ја честитаа победата на новиот француски лидер


Новиот француски лидер Франсоа Оланд

Новиот француски лидер Франсоа Оланд

Светските лидери упатија честитки до социјалистот Франсоа Оланд, кој победи на претседателските избори во Франција. Германскиот министер за надворешни работи Гидо Вестервеле ја нарече победата на Оланд историски момент и изјави дека двете земји ќе работата заедно да и помогнат на ЕУ да се избори со економската криза.
Германската канцеларка Ангела Меркел го покани Оланд да го посети Берлин и покрај поразот на нејзиниот близок сојузник Никола Саркози.
Американскиот претседател Барак Обама го покани Оланд во Белата куќа пред Самитот на Г8 и на НАТО.
XS
SM
MD
LG