Достапни линкови

logo-print

Партијата на Саркисиан води на изборите во Ерменија


Ерменскиот претседател Серж Саркисиан на гласањето

Ерменскиот претседател Серж Саркисиан на гласањето

Ерменската централна изборна комисија соопшти дека биле пребројани повеќе од 7 насто од гласовите, според кои, партијата на лидерот на земјата Серж Саркисиан води на изборите со освоени речиси 53 насто од гласовите. Според комисијата, коалициониот партнер на владата Партијата за просперитет на Ерменија освоила 29 проценти од гласовите.
Опозицискиот Ерменски национален конгрес ги осуди изборите, бидејќи гласањето според нив, биле наместено.
XS
SM
MD
LG