Достапни линкови

logo-print

Излезноста на изборите во Франција речиси 72 проценти


Речиси 72 отсто од регистрираните 46 милиони гласачи го оствариле своето демократско право попладнево во вториот круг гласање на претседателските избори во Франција. Жителите на земјата избираат помеѓу кандидатот на социјалистите Франсоа Оланд и актуелниот претседател, кандидат на конзервативната партија Никола Саркози. Оланд издвои победа во првиот круг гласање, со собрани половина милион гласови повеќе од неговиот противкандидат Саркози. Предизборните анкети предвидуваа дека Оланд ќе добие мнозинство гласови во вториот круг, но во изминативе неколку дена Саркози успеа да ја намали разликата. Аналитичарите претпоставуваат дека Саркози ќе има корист од висока излезност.
XS
SM
MD
LG