Достапни линкови

logo-print

Полицијата се судри со демонстрантите во Москва


Милионскиот марш во Москва против третиот претседателски мандат на Владимир Путин

Милионскиот марш во Москва против третиот претседателски мандат на Владимир Путин

Полицијата во Москва ги приведе опозициските лидери Сергеи Удалтсови Алексеи Навални за време на демонстрациите во Москва. Полициските сили се судриле со мала група демонстранти која на чело со двајцата опозиционери се одвоила од толпата која брои најмалку 20.000 лица. Претставници на опозиционерите тврдат дека полицијата употребила солзавец против насобраните. Новинската агенција „Ројтерс“ јави дека дел од демонстрантите фрлале пластични шишиња и чадни бомби кон полицајците. Насобраните протестираат во знак на незадоволство од третиот претседателски мандат на Владимир Путин кој утре би требало да биде инуагуриран.
XS
SM
MD
LG