Достапни линкови

logo-print

Парламентарни избори во Ерменија


Парламентарни избори се одржуваат денеска во Ерменија. Предизборните анкети предвидуваат победа на Републиканската партија со коалицискиот партнер Напредна Ерменија, кои би можеле да освојат повеќе од 60 проценти од гласовите. Доколку се остварат предвидувањата, не би требало да настанат драстични промени во владеачката структура во земјата. Инцидент му претходеше на денешното гласање, кога 140 лица се здобија со изгоретини и полесни повреди во експлозија на стотина балони на политички митинг во Јереван во петокот. Полицијата смета дека станува збор за несреќен случај.
XS
SM
MD
LG