Достапни линкови

logo-print

Обама ќе бара подршка од Конгресот за намалување на невработеноста


Американскиот Претседател Барак Обама изјави дека ќе бара од Конгресот следната недела да со чувство за заедничка идеја биде зголемено креирањето на работни места во САД. Оваа изјава на Обама доаѓа откако денеска беше соопштено дека невработеноста во САД во Април падна на 8,1 насто, што е подобрување, но се креирани помалку, само 115 илјади работни места, што е најмалку во изминативе 6 месеци. Во Март невработеноста беше 8,2 насто. Според аналитичарите, бавното опоравување и стагнацијата во растежот на работните места, може да им наштетат на шансите на Претседателот Барак Обама на ноемвриските избори.
XS
SM
MD
LG