Достапни линкови

logo-print

Во Скопје протест за случајот Смиљковци


Група од над илјада луѓе денеска во Скопје протестираа за да го, да го изразат револтот за наводите дека сторителите на петкратното убиство кај Смиљковци биле исламистички терористи. Протестот почна пред Јаја пашината џамија а продолжи пред Основниот суд и Владата. Притоа биле извекувани пароли: „Албанците се муслимани, но не се терористи" и „Нема да дозволиме да минат монтирани процеси". Министерството за внатрешни работи деновиве поднесе кривични пријави за тероризам против пет лица за убиството што се случи на 12 април кај Смиљковското езеро во близина на Скопје.
XS
SM
MD
LG