Достапни линкови

logo-print

Евровизија ја казни Ерменија за неучеството на Евросонг


Европската радиодифузна унија ја казни Ерменија затоа што таа земја одби да испрати учесници на Евросонг во Баку, главниот град на Азербејџан. Во одлуката се наведува дека Ерменија ќе треба да ги плати трошоците како да учествувала, плус казна која е 50 насто од вредноста на трошоците. Се наведува и можноста Ерменија да биде исклучена од Евросонгот во идната година. Ерменија и Азербејџан подолго време се спорат околу Нагорно Карабах, енклава во Азербејџан, населена од ерменци.
XS
SM
MD
LG