Достапни линкови

logo-print

Се одбележува годишнината од смртта на Гоце Делчев


Денеска се одбележува 109-годишнината од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев. По тој повод ќе биде положено цвеќе на спомениците на Гоце на Плоштад „Македонија“ и во Градскиот парк, а во црквата Свети Спас, каде што се наоѓа неговиот гроб, МПЦ ќе одржи панихида.
Во просториите на МАНУ денеска ќе биде доделена наградата „Гоце Делчев“ во областа на науката.
XS
SM
MD
LG