Достапни линкови

logo-print

Фејсбук на јавна понуда со досега најскапи акции


Компанијата Фејсбук соопшти дека почетната вредност на нејзините акции на јавната понуда ќе биде меѓу 28 и 35 долари, што е досега најголема почетна вредност за некоја интернет компанија. Во Фејсбук сакаат на јавната понуда да соберат околу 11 милијарди долари, што ќе ја постави вредноста на компанијата на 85 до 95 милијарди долари.
Во наредните неколку недели се очекува и официјалниот повик за јавна понуда на социјалната мрежа со повеќе од 900 милиони корисници во целиот свет.
XS
SM
MD
LG