Достапни линкови

logo-print

Објавени документи од Осама Бин Ладен


Дел од документите пронајдени во скривницата на осама Бин Ладен во Пакистан денеска беа објавени на интернет. Во 17 доверливи документи основачот на терористичката Ал Каеда изразува загриженост за нефункционалноста на терористичката организација како и се` послабата подршка од лица со муслиманска вероисповед. Од документите се гледа дека Бин Ладен и понатаму бил посветен на извршувањее на напади врз Соединетите американски држави. Тој планирал да напише соопштение во кое ќе повуикувал на „почнување на нова фаза за корегирање на грешките“. Првиот човек на Ал Каеда, кој беше убиен на 2 мај минатата година планирал и напад на авионот на американскиот претседател Барак Обама.
XS
SM
MD
LG