Достапни линкови

logo-print

Критики од Полска за ситуацијата со Тимошенко


Доналд Таск

Доналд Таск

Премиерот на Полска упати критики кон земјите во западна Европа за повиците за бојкот на натпреварите на Европското првенство во фудбал, поради загриженоста за третманот на украинскиот екс-премиер во затвор. Јулија Тимошенко се жали на малтретирање во затвор. Полскиот премиер Доналд Таск рече дека симпатизира со загриженоста на другите земји во случајот, но дополни дека и самата Тимошенко би се поколебала ако пропаднат долгогодишните подготовки за првенството. Таск забележа дека меѓународниот углед на Украина може драматично да страда доколку нема подобрувања во врска со случајот на поранешниот премиер.
XS
SM
MD
LG