Достапни линкови

logo-print

Меѓународен притисок за иранската нуклеарна програма


Петте постојани членови на оветот за безбедност при Обединетите нации го зголемија притисокот врз Иран за ублажување на загриженоста за нуклеарната програма на официјален Техеран. Соединетите американски држави, Франција, Русија, Кина и Британија во заедничкото соопштение бараат Техеран да превземе конкретни чекори за постигнување на решение по пат на преговори. Петте членки дополнително бараат иранските власти да им обезбедат непопречен пристап до клучни локации на претставниците на Меѓународната агенција за атомска енергија. Следната рунда преговори меѓу Иран и претставници на ОН е закажана на 23 мај во Багдад.
XS
SM
MD
LG