Достапни линкови

logo-print

ОБСЕ ќе се повлече ако за српските избори се гласа на Косово


Шефот на ОБСЕ на Косово Вернер Алмхофер изјави дека мисијата ќе се повлече од посредничката улога доколку се инсистира на гласање во Косово за изборите во Србија. Алмхофер дополни дека мисијата на меѓународната организација ќе биде задолжена само за процесот на гласање, но не и за броење гласови. ОБСЕ во соопштение потврди дека околу 110.000 гласачи ќе имаат можност да гласаат на српските парламентарни и претседателски избори во недела.
XS
SM
MD
LG