Достапни линкови

logo-print

Војската во Египет повторно се заложи за фер избори


од вчерашните немири

од вчерашните немири

Воената власт во Египет повторно се заложи за одржување на фер избори месецов и предавање на власта на кандидатот кој ќе биде избран за претседател. Новото соопштение следи по немирите во средата кои настанаа откако вооружени лица ги нападнаа демонстрантите пред Министерството за одбрана во Каиро, инцидент во кој загинаа 20 лица. Медиумите јавуваат дека генералите може да ги искористат немирите како оправдание да не ја предадат власта на новоизбраниот претседател најкасно на први јули.
XS
SM
MD
LG