Достапни линкови

logo-print

Киргистан ќе бара повеќе пари од САД за базата Манас


Претседателот на Киргистан Алмазбек Атамбаев изјави дека останувањето на американската база во таа земја и по 2014-та ќе зависи од развојот на ситуацијата во Авганистан и од тоа дали САД се подготвени да платат повеќе. Соединетите Држави плаќаат 60 милиони долари годишно за користење на базата Манас, во близина на Бишкек, како транзитна точка за воените операции во Авганистан.
XS
SM
MD
LG