Достапни линкови

logo-print

Дисидентот Чен бара азил во САД


Слепиот кинески дисидент Чен Гуангченг побарал азил во Соединетите Држави, а висок американски претставник изјави дека Вашингтон ќе му помогне доколку сака да си замине од Кина. Чен денеска бил сместен во болница во Пекинг, под кинеска контрола, откако вчера ја напушти американската амбасада. Тој изјавил дека страхува за неговата и безбедноста на неговото семејство.
XS
SM
MD
LG