Достапни линкови

logo-print

ОН со санкции за три севернокорејски фирми


Советот за безбедност на Обединетите нации го замрзна имотот на три севернокорејски државни компании со цел да го казни Пјонгјанг за минатомесечното лансирање на ракети. Обидот на СевернаКореја да лансира, како што тврди сателит во вселената со кој ќе собира метеоролошки податоци, се покажа како неуспешен. Со него Северна Кореја ја прекрши резолуцијата на Советот за безбесност со која му се забранува на Пјонгјанг каква било нуклеарна или ракетна активост.
Државните фирми кои подлежат на санкции се занимаваат со финансирање, извоз и увоз на оружје се вели во сооппштението на ОН.
XS
SM
MD
LG