Достапни линкови

logo-print

Законски санкции за следбениците на Гадафи


Либиските власти вчера усвоија нови закони со кои се казнуваат оние кои беа лојални на поранешниот неколкудецениски лидер на земјата Моамер Гадафи. Со еден од законите се предвидува и доживотна казна затвор за секој осуден учесник во пропагандната машина на Гадафи.
Со друг закон пак се предвидува запленување на имот на над 200 познати лојалисти на Гадафи, негови роднини, министри и воени командани кои до крајот останале лојални кон лидерот.
Во Либија и по смртта на Гадафи и прекинот на востанието против режимот, се уште постои гнев кај граѓаните поради ситуацијата за која сметаат дека власта на Гадафи е одговорна за тоа, односно за племенските конфликти и за слабиот институционален систем.
XS
SM
MD
LG