Достапни линкови

logo-print

Албанија веројатно ќе дозволи европска истрага за трговија со органи


контроверзната жолта куќа каде наводно се убивале луѓе за нивните органи

контроверзната жолта куќа каде наводно се убивале луѓе за нивните органи

Албанија предложи закон со кој се дозволува спроведување на истрага под водство на Европската унија за случајот со наводно тргување со човечки органи за време на војната на Косово од 1998 до 99 година. Премиерот Сали Бериша рече дека предлог-законот, за кој ќе се гласа неделава, им дава дозвола на странските инспектори да извршат истрага за случајот на албанска територија. Известувачот на Советот на Европа Дик Марти во 2010 година изнесе обвинувања дека команданти на Ослободителната војска на косово биле инволвирани во илегалјна трговија со човечки органи за време на конфликтот.
XS
SM
MD
LG