Достапни линкови

logo-print

Српското обвинителство се противи на пресудата од Приштина


Обвинителството за воени злосторства на Србија оцени дека денешната одлука на судот во Приштина Фатмир Лимај и тројца негови соработници да се ослободат од кривична одговорност за воени злосторства е „срамна и неправедна“.Мешовитиот судски совет во Приштина ги ослободи Лимај и тројцата поранешни команданти на ОВК од обвинувањата за воени злосторства во селото Клечка. Се поставува прашањето дали некој на Косово воопшто ќе биде осуден за злосторства сторени врз Србите, се навеудва во краткото соопштение на Обвинителството.
XS
SM
MD
LG