Достапни линкови

logo-print

Австриската влада ќе ги бојкотира фудбалските мечеви во Украина


Австриската влада најави бојкот на фудбалските мечови на Европското првенство во Украина во знак на протест против третманот на екс-премиерот Јулија Тимошенко во затвор. Австрискиот министер за надворешни работи Михаел Шпинделегер изјави дека ниту еден австриски државен службеник нема да присуствува на мечовите во Украина кои почнуваат на 8 јуни. Тимошенко отслужува затворска казна во времетраење од седум години, обвинета за злоупотреба на службнената должност и се жали на малтретирање од стражарите во затворот.
XS
SM
MD
LG