Достапни линкови

logo-print

Кинескиот дисидент ја напуштил амбасада на САД во Пекинг


Кинескиот дисидент Чен Гуангченг

Кинескиот дисидент Чен Гуангченг

Кинескиот дисидент Чен Гуангченг кој го сврте вниманието на светската јавност откако избега од домашен притвор, денеска ја напуштил американската амбасада во Пекинг, јавуваат новинските агенции, повикувајќи се на официјален претставник во амбасадата. Тој прецизирал дека Чен заминал во една болница по што ќе се врател дома. Овој случај фрли сенка врз посетата на американскиот државен секретар Хилари Клинтон на Кина која денеска пристигна во Пекинг за да учествува на годишниот економски дијалог меѓу двете земји. Кина побара извинување од Вашингтон за овој случај што го оцени како мешање во кинеските внатрешни работи.
XS
SM
MD
LG