Достапни линкови

logo-print

Клинтон пристигна во посета на Кина


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон

Американскиот државен секретар Хилари Клинтон пристигна во Пекинг на разговори со кинеските лидери во момент кога случајот со дисидентот Чен Гуангчен за кој се наведува дека бил под заштита на американската амбасада се заканува да фрли сенка на оваа посета. Клинтон утре и задутре ќе учествува на годишниот економски дијалог меѓу двете земји. На средбите се очекува да се разговара и за тензиите со Северна Кореа и Иран, како и за ситуацијата во Сирија. Дисидентот Чен пред десетина дена избегал од домашен притвор и наводно бил во американската амбасада во Пекинг. Вашингтон одбива да го коментира случајот.
XS
SM
MD
LG