Достапни линкови

logo-print

Поранешниот шеф на ММФ нема дипломатски имунитет


Доминик Штрос Кан

Доминик Штрос Кан

Судот во Њујорк не му дозволи на поранешниот шеф на ММФ Доминик Штрос Кан да се повика на дипломатскиот имунитет со цел да ги избегне обвиненијата за наводен сексуален напад. Судијата одлучи дека Штрос Кан го изгубил имунитетот бидејки си поднел оставка од функцијата во меѓународната организација пред заведувањето на граѓанската тужба против него. Собарка го тужи Штрос Кан за обид за силување кој наводно се случил лани на 14 мај во хотелот Менхетн.
XS
SM
MD
LG