Достапни линкови

logo-print

Заедница на Хрватите во САД бара подршка за Македонија


Заедницата испрати писмо до американскиот претсаедател Барак Обама

Заедницата испрати писмо до американскиот претсаедател Барак Обама

Писмо до претседателот Барак Обама во кое тој се охрабрува „да и даде безрезервна поддршка на обидот на Република Македонија за полноправно членство во НАТО на претстојниот Самит во Чикаго“ испрати Националната федерација на Американците со хрватско потекло (НФЦА), која брои повеќе од половина милион членови. „ Бараме да ја земете в предвид одлуката на Меѓународниот суд на правдата и да извршите притисок за НАТО да и упати покана на Македонија на Самитот во Чикаго“ изјави Бил Вергот претседател на организацијата, информираа од Обединетата македонска дијаспора.
XS
SM
MD
LG