Достапни линкови

logo-print

Ле Пен нема да ги подржи ни Саркози ни Оланд


Марин Ле Пен

Марин Ле Пен

Лидерката на крајната десница во Франција Марин Ле Пен изјави дека нема да подржи било кој кандидат на претстојниот втор круг гласање на шести мај за претседателските избори во земјата. Ле пен заврши на трето место по бројот на освоени гласови во првиот круг на 22 април и пред своите подржувачи потврди дека нема на мера да ги подржи нити Никола Саркози нити пак Франсоа Оланд, двајцата кандидати кои ќе се соочат во недела. Таа упати апел до присутните совесно да гласаат и дополни дека на крајот од неделава нема да предаде неважечко гласачко ливче.
XS
SM
MD
LG