Достапни линкови

logo-print

Израел предупреди дека се отворени сите опции со Иран


Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак предупреди дека се додека постои опасност од иранската нуклеарна програма остануваат отворени сите опции, вклучувајќи и можност од воен напад врз Иран.
На пресс конференцијата во Ерусалим пред странските новинари кои работат во таа земја министерот за одбрана изјави дека военото решение на тој проблем не е едноставно, но дека би било многу поопасно за Израел и за регионот доколку Иран и натаму поседува нуклеарно оружје.
Израел го смета Иран како закана за својата егзистенција бидејќи Иранските лидери често повикуваат на уништување на Израел и го подржуваат насилството на анти-Израелските групи во регионот.
XS
SM
MD
LG