Достапни линкови

logo-print

Протести во Авганистан


Стотици млади луѓе од Авганистан денеска протестираа во Кабул против поранешните воени владетели во земјата. Станува збор за втор протест неделава, кој се случува во услови на силна кампања против некогашните моќници. Членови на неколку младински политички групи гореа постери и извикуваа пароли за осуда. Демонстрациите се случуваат после државниот празник на 28 април, кога им се оддава почит на некогашните воени владетели, познат како Денот на победа на муџахидините.
XS
SM
MD
LG