Достапни линкови

logo-print

Баросо нема да оди во Украина поради Тимошенко


Жозе Мануел Баросо

Жозе Мануел Баросо

Портпарол на Жозе Мануел Баросо изјави дека претседателот на Европската комисија „нема никаква намера“ да патува за Украина за првенството во фудбал Еуро 2012 ако украинските власти не превземат чекори согласно сериозната загриженост за третманот на екс-премиерката Јулија Тимошенко во затвор. Медиумите јавуваат дека германската канцеларка Ангела Меркел исто така е загрижена за третманот на поранешниот претседател на украинската влада и се шпекулира дека ќе се побара од германските министри да не одат на натпреварите. Претседателите на Чешка Австрија и Словенија исто така ги откажаа посетите на Украина.
XS
SM
MD
LG