Достапни линкови

logo-print

Шпанија влезе во рецесија


Илјадници луѓе во неколку градови низ Шпанија вчера протестираа против мерките за штедење кои предвидуваат намалени социјални расходи

Илјадници луѓе во неколку градови низ Шпанија вчера протестираа против мерките за штедење кои предвидуваат намалени социјални расходи

Шпанија, четвртата по големина економија во Еврозоната, влезе во рецесија. Податоците на шпанскиот институт за статистика покажуваат дека бруто домашниот производ на земјата се намалил за 0,3 проценти во првите три месеци годинава. Тоа се случи по ланскиот пад од 0,3 проценти, во последниот квартал од 2011 година. Падовите се случуваат во услови кога власта крати буџетски расходи со цел намалување на јавниот дефицит во земјата.
XS
SM
MD
LG