Достапни линкови

logo-print

Пакистан ги осуди американските бомбардирања на негова територија


Пакистан повтоно ги осуди американските воздушни напади на негова територија, откако американско безпилотно летало бомбардираше цел во север-западен Пакистан, при што биле убиени тројца милитанти. Вчерашната акција беше прва откако пакистанскиот парламент пред две недели побара од Вашингтон да ги запре воздушните напади. Пакистанското министерство за надворешни работи оцени дека таквите напади се во спротивност со меѓународното право и меѓу-државните односи. Американски претставници истакнуваат дека нападите со безпилотни летала во реонот на границата меѓу Авганистан и Пакистан е дел од битката против екстремистите.
XS
SM
MD
LG