Достапни линкови

logo-print

Меркел може да ја откаже посетата на Украина поради Тимошенко


Подржувачи на Јулија Тимошенко во саботата демонстрираа пред судот во Харков

Подржувачи на Јулија Тимошенко во саботата демонстрираа пред судот во Харков

Германска публикација пишува дека канцеларот Ангела Меркел би можела да ја откаже посетата на Украина за време на фудбалскиот турнир „Еуро 2012“ доколку до тогаш не биде ослободена од затвор екс-премиерката на земјата. Јулија Тимошенко отслужува седумгодишна затворска казна, осудена за злоупотреба на службената должност и штрајкува со глад повеќе од една недела поради наводно малтретирање. Магазинот „Дер Шпигел“ во својот извештај додава дека ако Меркел ја откаже посетата на Украина, тогаш и други високорангирани државни службеници од Германија може да го следат примерот. Медиумот не ги наведува изворите на информацијата.
XS
SM
MD
LG