Достапни линкови

logo-print

Иран се надева на успешни разговори во Багдад


Министерот за надворешни работи на Иран Али Акбар Салехи се надева на успех во разговорите со претставници на светските сили за иранската нуклеарна програма. Следната рунда разговори е закажана на 23 мај во Багдад. Салехи изјави дека имало некаков успех во последната рунда разговори во Истамбул. Министерот изрази надеж дека на состанокот во Багдад ќе има повеќе напредок за разрешување на нуклеарниот спор. Инаку, средбата во Истамбул претставуваше продолжение на разговорите кои беа замрзнати 15 месеци. Западот стравува дека иранската нуклеарна програма може да произведе нуклеарно оружје.
XS
SM
MD
LG