Достапни линкови

logo-print

Бомбашки напад во Нигерија


Кон почетокот на годинава во Кано беше бомбардирана полициска станица

Кон почетокот на годинава во Кано беше бомбардирана полициска станица

Над десетмина загинале во бомбашки напад и престрелка во Нигерија, јавуваат медиумите. Инцидентот се случил во универзитетот во Кано, најголемиот град во северниот дел на земјата каде живее претежно население од муслиманска вероисповед. Медиумите јавуваат дека нападот се случил во простории кои христијанските верници ги котристеле во недела, но за сега не е познат точниот број на жртви. Новинската агенција „Асошиејтед Прес“ пишува дека 20 лица се мртви додека пак „Ројтерс“ јавува дека петнаесетмина загинале. За сега никој нема превземено одговорност за нападот.
XS
SM
MD
LG