Достапни линкови

logo-print

Пападимос по изборите планира да се врати на научната дејност


Лукас Пападимос

Лукас Пападимос

Грчкиот премиер Лукас Пападимос планира да се врати кон научната дејност по одржувањето на предвремените избори на 6 мај. Неговиот соработник во областа на стратешкото планирање Јоргос Пагулатос изјави вчера дека Пападимос бил повикан за одредена итна мисија, која тој веќе ја остварил. „Тој има научни ангажмани и планира да им се врати на нив“ изјави Пагулатос во интервју за неделникот „Прото тема“. Поранешниот заменик-претседател не Европската централна банка ја презеде премиерската функција во ноември со задача да обезбеди отпуштање на спасувачкиот пакет од 130 милијарди евра и отпишување на дел од грчкиот долг, за да го спречи евентуалниот банкрот на земјата.
XS
SM
MD
LG