Достапни линкови

logo-print

Основана нова политичка партија во Египет


Мохамед Ел Барадеи на протестите на плоштадот во центарот на Каиро на 30 јануари лани

Мохамед Ел Барадеи на протестите на плоштадот во центарот на Каиро на 30 јануари лани

Египетскиот реформистички лидер Мохамед Ел Барадеи основаше нова политичка партија за која вели дека ќе се цели кон спас на демократското движење во земјата. Најавата за основање на Уставната партија претставува враќање на Ел Баредеи во јавниот живот во Египет, кој во Јануари изјави дека нема да се кандидира за претседател. Тогашната одлука за повлекување, четири месеци пред одржувањето на изборите беше удар за левоориентираните и либерални групи во земјата кои стоеа зад востанијата поради кои Хосни Мубарак отстапи од лидерската позиција.
XS
SM
MD
LG