Достапни линкови

logo-print

Пекинг без комнентар за бегството на кинескиот активист


Чен Гуангченг

Чен Гуангченг

Кинеското министерство за надворешни работи одби да ги коментира извештаите дека водечкиот кинески дисидент Чен Гуангченг избгал од домашен притвор и оти сега се наоѓал во американската амбасада во Пекинг. До ова доаѓа само неколку дена пред најавените разговори на високо ниво меѓу Кина и Соединетите држави во Пекинг. Чајнаејд, организација за човекови права со седиште во Соединетите држави соопшти дека Чен бил под американска заштита во Пекинг. Чен е во домашен притвор од 2010 година.
XS
SM
MD
LG