Достапни линкови

logo-print

Протести во Каиро


Претседателот на Изборната Комисија на Египет Фарук Султан

Претседателот на Изборната Комисија на Египет Фарук Султан

Неколку илјади луѓе протестираа синоќа во египетскиот главен град Каиро. Нивно главно барање до министерството за одбрана беше распуштање на Изборната комисија за претседателските избори. Имено таа деновиве ја потврди забраната за двајца исламистички кандидати да не учествуваат на изборите, но не и за поранешниот министер во режимот на Хосни Мубарак. Демонстрантите беа од ултраконзервативното движење Салафи.
XS
SM
MD
LG