Достапни линкови

logo-print

Депортирани вдовиците на Осама бин Ладен


Куќата каде што беше сместено семејството на Осама бин Ладен

Куќата каде што беше сместено семејството на Осама бин Ладен

Пакистанските власти ги депортирале во Саудиска Арабија трите вдовици на Осама бин Ладен и нивните деца. Депортирањето се совпаѓа со годишнината од убивањето на лидерот на Ал Каеда, кое се случи на 2 мај минатата година.
Пакистанските власти во февруари со булдожери го урнаа целиот комплекс во Аботабад, каде што се криеше некогаш најбараниот светски терорист. Жените и децата на Бин Ладен се наоѓаа во домашен притвор поради илегално влегување во земјата.
XS
SM
MD
LG