Достапни линкови

logo-print

Објавени кандидатските листи за изборите во Египет


Египетската изборна комисија ја објави листата тринаесетмина кандидати кои имаат право да се кандидираат на претседателските избори во земјата закажани идниот месец. На списокот се најде и Ахмед Шафик, последниот премиер од владата на соборениот лидер Хосни Мубарак. Шафик беше дисквалификуван но потоа повторно беше вратен на листата минатата недела. Изборите се закажани на 23 и 24 мај. За сега не се очекува од било кој кандидат да освои повеќе од 50 проценти од гласовите.
XS
SM
MD
LG