Достапни линкови

logo-print

Киргистан бара екстрадиција на поранешен службеник


Киргистанскиот јавен обвинител соопшти дека официјален Бишкек ја одбил екстрадицијата на поранешен шеф на претседателскиот секретаријат во земјата. Во Киргистан беше распишана потерница по Оксана Малиованаја обвинета за наводно наредување на стрелањето кон невооружени демонстранти во 2010 година. Грузиските власти соопштија дека Малиованаја побарала политички азил во Тбилиси и добила дозвола за престој се` до разјаснување на правниот статус.
XS
SM
MD
LG