Достапни линкови

logo-print

Принудно селење на над 1000 роми од Белград


Гратските власти во Белград почнаа со принудно селење на над 1,000 роми кои живеат во центарот на главниот град на Србија и покрај протестите од групите за човекови права. Општинските власти велат дека импровизираната населба од дрвени куќарки е илегална и ги спречува плановите за нови градби. Меѓународната „Амнести Интернешнл“ го критикува потегот, тврдејки дека станува збор за присила и кршење на човековите права.
XS
SM
MD
LG