Достапни линкови

logo-print

26 години од несреќата во Чернобил


Во Украина денеска се одбележува 26 годишнината од несреќата во нуклеарната централа во Чернобил. Експлозијата во еден реактор на централата беше причина за ширење на радијација во делови на Украина и Белорусија, но и низ Европа. Станува збор за најголемата нуклеарна катастрофа во која загинаа неколку десетици луѓе, додека вистинските последици по здравјето на луѓето се уште не се познати. Последниот од реакторите во Чернобил беше изгаснат во 2000 година.
XS
SM
MD
LG