Достапни линкови

logo-print

Европскиот парламент го осуди третманот врз Тимошенко


Јулија Тимошенко

Јулија Тимошенко

Претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц го осуди третманот во затворот врз поранешната премиерка Јулија Тимошенко од страна на украинските власти. Шулц изјави дека извештаите за Тимошенко минатата недела се неприфатливи. Тој рече дека ако Тимошенко била претепана или е лошо третирана во затвор, тоа е "срам и срамота" за Украина.
Адвокатот на Тимошенко соопшти дека таа почнала штрајк со глад на 20 април во знак на протест откако била тепана и присилно однесена во украинска клиника за лекување на болките во грбот. Официјалните лица во затвор, ги негираат овие тврдења.
XS
SM
MD
LG