Достапни линкови

logo-print

Судот нема да ги поништи обвиненијата за Викиликс


Бредли Менинг

Бредли Менинг

Американски воен судија одби да ги поништи обвиненијата против припадник на американската војска кој се товари за инволвираност во најголемото неовластено објавување на информации во американската историја. Судијката Денис Линд ја соопшти ваквата одлука на сослушувањето на Бредли Mенинг, откако неговите адвокати побараа поништување на сите 22 обвиненија против него. Менинг е обвинет за инволвираност во предавањето на доверливи информации од американските мисии во Авганистан и Ирак како и дипломатски дописи до интернет порталот „Викиликс“ во 2009 и 2010 година. Се уште не е одреден датум за почеток на судењето.
XS
SM
MD
LG