Достапни линкови

logo-print

Турската заедница во САД бара Македонија да биде примена во НАТО


Писмо до претседателот Барак Обама во кое тој се повикува „да ги земе предвид интересите на евроатлантската заедница со демонстрирање на јасна американска поддршка за членство на Македонија во НАТО на претстојниот Самит во Чикаго во мај“, упатија Собранието на Здруженијата на Американци со турско потекло (АТАА), Федерацијата на асоцијации на Американци со турско потекло и на Турската коалиција на Америка. Ова го соопшти Обединетата македонска дијаспора која одржува пријателски врски со овие организации на Турската заедница во Америка, а кои бројат над 800 илјади лица.
XS
SM
MD
LG